Pazartesi
Parçalı Bulutlu
0°C | 15°C
Salı
Parçalı Bulutlu
1°C | 14°C
Çarşamba
Az Bulutlu
2°C | 14°C

Tarihçemiz

İpsala Traklar tarafından Milattan 4000 yıl önce kurulmuştur. 1.Murat’ın kumandanlarından Evrenos Bey tarafından 1361 yılında alınmış olan İpsala İlçesi’nin Osmanlı tarihinde önemli bir yeri vardır.O tarihte çayır olan bugünkü çeltik ekili sahalarda Osmanlı Ordusu’na “AT” yetiştirilirdi. İyi cins kısrak sürüleri, azgın aygırları yanlarında bu otlar üzerinde yaz kış dolaşırdı. Binilecek çağa gelen taylar bu çayırlarda kementlerle tutulur,Edirne’ye götürülür donatılır,eğitime tabi tutulurdu.

Osmanlı Ordusu’na giren İpsala tayları, Türk Akıncıları’nı zafer yollarına taşır dururdu.İpsala yüzyıllarca Osmanlı Süvari Ordusu’na at yetiştirilen bir kaynak olmuştur.

İpsala İlçesi önce Sofulu’ya Balkan Savaşı’ndan sonra da İbriktepe’ye bağlı nahiye idi.1928 yılında kaza olmuştur.

 VAROLAN RİVAYETE GÖRE

M.Ö 20. y.y itibaren Orta Asyalı Traklar, Karadeniz kuzeyinden ve Tuna üzerinden gelerek İlçemize yerleşmeye başlamışlar. M.Ö 12 y.y kadar ki 8 y.y boyunca yeni yeni Trak boyları gelmiş Doğu Trakya’ya yerleşmiş Balkan Yarımadasının çok yeri onlarla dolmuş. Traklar, Balkan Yarımadasına maden devri medeniyetini getirmişler. İpsala’da yaşayan Traklar, Türk ulusunun Odris Buduna (kavmine) bağlı boylar (kabileler) halindeymiş Meriç havzasını orta ve aşağı bölümlerine yerleşmişler.

Pers İmparatoru 1. Daryüs (Büyükdara) M.Ö 6.y.y sonralarında İlçemizin bulunduğu bu bölgeyi İmparatorluğuna eklemiştir.

Traklar, Pers İmparatorluğunun zayıflama döneminde aralarında birleşip isyan etmişler. “Trez” adlı boy beyi başkanlığında bir Trak devleti kurmuşlar. Bu kurulan Türk Trak Devletinin başkenti Kipsela (İpsala) imiş. Başkenti Kipsela (İpsala) olan Trak boyu “Odrisler” bu bölgede yıllarca egemenlik sağlamışlar.

İpsala ilçesi önce Sofulu’ya Balkan Savaşı’ndan sonra da İbriktepe’ye bağlı nahiye idi. 1928 yılında kaza olmuştur.

Copyrigt © 2017 İpsala Belediyesi - Web Tasarım: KASA Reklam Ajansı