Perşembe
Parçalı Bulutlu
2°C | 13°C
Cuma
Hafif Yağmur
3°C | 14°C
Cumartesi
Parçalı Bulutlu
4°C | 12°C

İPSALA'DA ÇELTİK TARIMI MASAYA YATIRILDI

İPSALA'DA ÇELTİK TARIMI MASAYA YATIRILDI

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, borsada düzenlenen değerlendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, çeltik hasat döneminin tamamlandığını anımsatarak, Edirne Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Hububat Konseyi Toplantısı'na katıldıklarını ve başarılı geçtiğini anlattı.


İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ise belediye olarak bölgenin en önemli ürünü çeltik üretimini yapan üreticilerinin yanında olduklarını ifade ederek, lisanslı depoculuk ihalesinin yapıldığını, kısa sürede projenin tamamlanacağını kaydetti.


Sektör temsilcilerinin yer aldığı toplantıda, yapılan değerlendirmeler sonucunda düşük kaliteli Çin ve Hindistan pirinçleri gibi ürünlerin, gümrük oranlarının eski seviyelerine çekilmesinin sağlanması, Türkiye'de çeltik üretiminin arttırılması, geliştirilmesi, ticaretin istikrarı ve geniş tabanda sağlıklı yapılması için kalitesiz ürün ithalatının önüne geçilmesi ve gereğinden fazla ithalat yapılmasının mutlaka engellenmesi yönünde karar alındı.


Toplantıya Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Türkiye Pirinç Değirmencileri Birliği Başkanı Birol Kocaman, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölümü Başkanı Halil Sürek, çevre ilçelerin ticaret borsası başkanları, çeltik üretici birlik başkanları, tarımsal kalkınma kooperatifi yöneticileri, sulama birlik ve kooperatif başkanları ile bölge pirinç ve çeltik fabrikası temsilcileri ve çeltik üreticileri katıldı. (AA)

Copyrigt © 2017 İpsala Belediyesi - Web Tasarım: KASA Reklam Ajansı