Cumartesi
Yağışlı
1°C | 8°C
Pazar
Sağanak Yağışlı
4°C | 10°C
Pazartesi
Yağışlı
5°C | 11°C

BAŞKANIMIZIN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

BAŞKANIMIZIN DÜNYA  KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'yi modern bir devlete dönüştürmek için gerçekleştirdiği en önemli inkılaplardan bir tanesi de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanımasıdır. Türk kadını seçme ve seçilme hakkına, günümüzde 'gelişmiş demokrasi' olarak anılan birçok Avrupa ülkesi kadınlarından önce sahip olmuştur. Bu, Cumhuriyetimizin kadınlara verdiği değeri ve Türk demokrasisinin sağlam temelini gösteren en önemli kanıtlardan bir tanesidir.

Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekün mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan kadınlarımız, 5 Aralık 1934'te seçme ve seçilme hakkı elde ederek Türkiye'nin aydınlık geleceği için de önemli bir görev üstlenmiştir. Kadınlarımız 83 yıldır olduğu gibi gelecekte de Türk siyasi hayatında aktif bir şekilde var olacak, Türkiye'yi şekillendirecektir.

Annelerimiz, eşlerimiz, kızlarımız ve kardeşlerimiz olarak, bitmek bilmeyen bir özveriyle yanımızda olan kadınlarımızın, seçme ve seçilme hakkı elde etmelerinin 83'üncü yıl dönümünü ve Kadın Hakları Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Mehmet KERMAN

İpsala Belediye Başkanı

Copyrigt © 2017 İpsala Belediyesi - Web Tasarım: KASA Reklam Ajansı